Size Bir Telefon Kadar Yakınız
+90 0224 618 04 24
Dil Seçin
tren

Malç Naylonu

18.02.2019


Malç Naylonu Nedir Malçlama Nasıl Yapılır Malçlamanın Faydaları Nelerdir Malç Sera Örtüsü Naylonu

Hobi Bahçesi ve Tarla El İle Malç Naylonu Nasıl Serilir? Manuel Malçlama Nasıl Yapılır?

Çilekte Verim Almak için Neden Malç Naylonu Kullanmalısınız? Ekolojik Kent Bahçesi Sponsorumuz açıklıyor.

MALÇLAMA NEDİR?

Malç naylonu ile malçlama; bitki köklerini bitki köklerini ve toprağı istenmeyen çevre faktörlerinden korumak, meyveyi temiz tutmak, erkenci ve toplam verimde artış sağlamak, kaliteyi arttırmak için toprak yüzeyinin malç naylonu (malç film) ile örtülmesi işlemidir. Malç naylonu olarak malç naylonu domates, malç naylonu karpuz ve çilek naylonu için siyah malç naylonu, şeffaf malç naylonu, beyaz malç naylonu, gri malç naylonu, kırmızı malç naylonu, sarı malç naylonu, kahverengi malç naylonu, mavi malç naylonu ve bunların çeşitli renk kombinasyonları kullanılmaktadır.

MALÇLAMANIN AVANTAJLARI

  • Nemin Muhafaza Edilmesi

Malçlama ile topraktaki nem muhafaza edilmektedir. Malç naylonu yani sera örtüsü suyun buharlaşmasını %10-50 veya daha fazla azaltmaktadır. Aynı zamanda da malç naylonu sulama ihtiyacını da azaltmaktadır. Malç naylonların evaporasyonla su kayıplarını önlediği ve böylece bitkilerde büyümede bir artış olduğu belirlenmiştir. Bu büyüme bitkilerin daha büyük olması ve fazla terlemeyle birlikte su kullanımının artmasıyla meydana gelmektedir.

  • Yabancı Ot Kontrolü

Malçlama yabancı ot kontrolü üzerinde de etkilidir. Malç naylonları yabancı ot büyümesini önleyebilmekte ve böylece ışık, su ve besin elementi yönünden ürünle yabancı ot arasındaki rekabet azalmaktadır.

  • Sıcaklık Kontrolü

Malç naylonları toprak sıcaklığını azaltabilir veya artırabilirler. Şeffaf malç naylonu kısa dalga boylu güneş ışınlarının çoğunu toprak altına geçirmektedir. Absorbe ettiği bu ışınları toprakta ısı enerjisine dönüştürmektedir. Şeffaf malç naylonunun toprak sıcaklığını 8 °C veya daha fazla arttığı bilinmektedir. Siyah ve gri malç naylonunda ise belirlenen toprak sıcaklığındaki artış 2-3 °C kadardır. Bunun nedeni, güneş ışınlarını geçirmemesi ve fazla ısı absorbe etmemesine bağlanabilir. Nitekim, bugüne kadar yapılan bir çok malç naylonu denemesinde de bu veriler kanıtlanmıştır. İnfrared (kızılötesi) geçirgenliği olan bu malç naylonlar dalga boyu seçici olduklarından ışınları uygun bir şekilde geçirdiği, yabancı ot gelişimini kontrol altına aldığı ve toprağın fazla ısınmasını sağladığı saptanmıştır. Genellikle kahverengi olan bu malç naylonlar çoğunlukla toprağı ısıtmak ve yabancı ot kontrolünde etkin bir şekilde başarı sağlamaktadır.

  • İş Gücünün Azalması

Sulama ve yabancı ot mücadelesi gibi iş gücü gerektiren uygulamalar malç naylonu kullanılmasıyla daha da az olacağı bilinmektedir.

  • Maliyetin Azalması

Malçlama ile daha yüksek değerde ürün elde edildiğinden gelirde bir artış sağlanmakta ve bu durum girdi maliyetinin önemli bir kısmını da azaltmaktadır.

  • Toprak Yapısının Korunması

Malç naylonu toprağa geçen sulama veya yağmur sularının kuvvetli etkisini azaltacağından toprağı korumaktadır. Böylece, toprakta kaymak tabakası oluşturma, sıkışma ve erozyon önlenecektir. Ayrıca, malç naylonu kullanımı ile toprak işleme gereksinimi azalacaktır.

  • Besin ve Su Kaybının Azalması

Malçlama ile suyun akıp gitmesi ve besin maddelerin süzülerek kaybolması önlenebilmektedir.

  • Meyve ve Sebzelerin Daha Temiz Olması

Malç naylonu sayesinde meyve ve sebzeler toprağa değmediğinden, yağmur veya sulama ile toprağın meyve üzerinde yapacağı kirlenmeler önlenmiş olmaktadır.

  • Hastalık ve Zararlıların Kontrolü

Malç naylonu bitki hastalıklarını elemine etmezler, fakat hastalıklı bölgelerde meyvenin toprağa teması sonucu meydana gelebilecek bulaşmaları önlemektedirler. Malç naylonu aynı zamanda meyve çürümesi ve zararlanmasını da azaltmaktadır. Malçlama ile toprak nemi tutulduğundan özellikle seralarda neme bağlı olarak gelişen mantarı ve bakteriyel hastalıkların yayılması önlenmiş olmaktadır.

  • Erkenci ve Toplam Verimde Artış

Malçlamanın erkencilik üzerine olumlu etkisi yapılan araştırmalarla belirlenmiştir. Kavun, hıyar, domates, biber ve patlıcan gibi bazı sebzelerde malçlama ile olgunlaşmanın daha erken olduğu saptanmıştır.  Böylece erken meyve alınması ürünün yüksek fiyattan satışını sağlayacağından avantajlı olmaktadır.

Malç,malç naylon,malç naylonu,malçlama,malç naylonu bursa,malç nedir,malç makinası,malç ne demek,malç tekstili,malç naylonu fiyatı,malç naylon film,malç naylonu nedir,malç naylonu kg fiyatı,malç naylonu sulama,malç naylonu Antalya,malç tekstili,malç tekstili fiyatları,tekstil malç örtüsü,malçlama tekstili,malçlama nedir,malçlama makinesi,malçlamanın faydaları,malçlamak,malçlama tekniği,malç naylonu domates,malç naylonu karpuz,delikli malç naylonu,sebze malç naylonu,malç naylonu nasıl serilir,şeffaf malç naylonu,siyah malç naylonu,malç örtüsü,malçlama örtüsü,malçlama örtüsü fiyatları,tekstil malç örtüsü,malç sera örtüsü,çilek malç örtüsü,sera malç naylonu,malç naylonu nasıl serilir,çilek naylonu,çilek naylonu fiyatları,malç naylonu fiyatları,sera örtüsü fiyatları

Merak Edilenler
Bir plastik torba üreticisi misiniz?
Evet, 30 yıllık tecrübesi ile plastik poşet ve torbaların profesyonel üreticisiyiz. İyi kalite ve rekabetçi fiyatlarla çeşitli ebatlarda plastik poşetler ve torbalar üretmekteyiz.
Kendi logomu yaptırmak istiyorum. Bu mümkün mü ?
Evet kendi firmanıza ait logoyu baskılı poşet haline getirebiliriz.
Ücretsiz örnekler alabilir miyim?
Baskılı ve baskısız poşetlerimizin kalitelerini kontrol etmek için örnek numunelerinden alıcı kargo ödemeli olarak alabilirsiniz.
Teslimat Süresi Nedir?
Stoklarımızda olan ürünlerden aynı gün içinde kargoya teslim edilir. Özel siparişleriniz için bizden bilgi alabilirsiniz.
Whatsapp'dan Bize Yazın...